Betonghåltagare

Publiceringsdatum: 2026-07-29

Letar du efter anställning inom bygg och anläggning? Ocab AB är på jakt efter en skicklig betonghåltagare och du kan vara rätt person för jobbet. Ocab AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?

Denna tjänst finns tillgänglig i Växjö som är tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom betonghåltagare-branschen, har Ocab AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Ocab AB letar efter erfaren betonghåltagare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är söndag den trettionde augusti 2026.


Jobbannons

Ocab i Växjö förstärker sitt team inom håltagning och söker nu en driven, positiv medarbetare med erfarenhet av betonghåltagning. Hos oss får du vara en del av Sveriges ledande skadeserviceföretag, med bra utrustning, erfarna kollegor och riktig variation i arbetsdagarna.

Vad du kommer att göra

Du jobbar med håltagning och golvsågning i betong – borrning och sågning i vägg, valv och tak, med både stora och små maskiner. Jobben varierar från renoveringar till större rivningsentreprenader, hos allt från industrikunder till privathushåll i Växjö med omnejd.

Arbetet är fysiskt, sker utomhus och på nya platser varje gång – perfekt för dig som inte vill sitta still och som gillar att se ett jobb bli klart. Du får jobba självständigt och ta eget ansvar, samtidigt som du alltid har ett team i ryggen.

Vem vi tror att du är

  • Du har erfarenhet av betonghåltagning

  • Du tar eget ansvar och samarbetar bra med andra

  • Du kommunicerar på svenska

  • Du är händig, mångsidig och inte rädd för att kavla upp ärmarna

  • Du har bra fysik – jobbet kan vara tungt

  • Du hanterar smartphone som arbetsverktyg

  • Du har B-körkort (krav)

Varför Ocab?

Ocab är Sveriges ledande skadeserviceföretag och har sedan 1964 arbetat efter devisen "Vi räddar värden". Vi finns idag på ett 60-tal orter över hela Sverige och är cirka 1 400 medarbetare som varje dag hjälper våra kunder att begränsa, åtgärda och förebygga skador i fastigheter och industri.

Våra kunder finns inom försäkringsbolag, fastighetsbolag, FM-bolag, industri, bostadsrättsföreningar och privatpersoner, och vi erbjuder allt från sanering och avfuktning till håltagning, rivning och jour dygnet runt. Trots att vi är ett stort, rikstäckande företag är det personliga och lokala engagemanget själen i vår verksamhet – och du blir en del av ett team där man ställer upp för varandra.

AnstVi strävar efter jämn könsfördelning och värdesätter etnisk och kulturell mångfald – välkommen att söka oavsett bakgrund!

ällning

Heltid, tillsvidare, med provanställning. Start enligt överenskommelse – snabb start möjlig. För våra medarbetare ska vi vara en trygg arbetsgivare med kollektivavtal, försäkringar, pension och avtalsenlig semester.

Låter det som du?

Vi söker flera Betonghåltagare till teamet. Skicka in CV och personligt brev via ansökningsformuläret nedan. Vi intervjuar löpande, så vänta inte med din ansökan – tjänsterna kan tillsättas innan sista ansökningsdatum.

📩 Frågor om tjänsten? Kontakta Platschef Joakim Franzén 📅 Vi tillsätter tjänsten löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan. Dock senast 30 augusti.

Som en del av vår kvalitetssäkrade rekryteringsprocess genomförs referenstagning, bakgrundskontroll av slutkandidater, efter godkännande från kandidaten, samt färdighetstester.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnOcab AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5592023260
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeBetonghåltagare
YrkesområdeBygg och anläggning

Ansökan

Ocab AB söker en person till denna tjänst som betonghåltagare med placerings i Växjö. Om det låter intressant att arbeta som betonghåltagare hos Ocab AB skickar du in din ansökan senast 2026-08-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »