Beläggningstekniker Industri & Anläggning

Publiceringsdatum: 2026-09-30

Är du på jakt efter en karriär inom bygg och anläggning? Schnell Rekrytering AB är på jakt efter en skicklig beläggningsarbetare och du kan vara rätt person för jobbet. Schnell Rekrytering AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?

Att bo i närheten av Norrköping kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Schnell Rekrytering AB har just nu ett ledigt jobb som beläggningsarbetare. Schnell Rekrytering AB letar efter erfaren beläggningsarbetare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är fredag den trettionde oktober 2026.


Jobbannons

Om rollen

Vår kund är ett växande, certifierat industriföretag med egen verkstad och stark position inom ytskydd av betong och metall. För att möta hög orderingång söker vi nu två resande Beläggningstekniker som vill kombinera praktiskt hantverk med varierande projekt på verkstad och ute hos industrier runt om i Östergötland.

Ditt uppdrag

  • Utföra blästring, målning och andra beläggningsarbeten på betong- och metallkonstruktioner.
  • Arbeta både i verkstadsmiljö och på kundanläggningar; resor med övernattning kan förekomma.
  • Säkerställa hög kvalitet och följa givna arbets- och säkerhetsrutiner.
  • Bidra till god laganda och ett tryggt arbetsklimat.

Vi söker dig som

  • Har erfarenhet av målning, blästring eller betongarbeten (eller liknande praktiskt yrke).
  • Innehar B-körkort och behärskar svenska i tal och skrift.
  • Trivs i en aktiv miljö, tar ansvar och har känsla för detaljer.
  • Är strukturerad, noggrann och har hög servicenivå i kontakten med kollegor och kunder.

Meriterande

  • Certifiering inom rostskyddsmålning.
  • Utbildning/erfarenhet inom betongarbeten.

Vi erbjuder

  • Omväxlande arbetsdagar med både verkstads- och fältarbete.
  • Intern utbildning och möjlighet att utvecklas till specialist inom ytskydd.
  • Trygg heltidsanställning i ett företag som prioriterar säker arbetsmiljö, god laganda och personlig utveckling.
  • Tydliga arbetstider måndag – torsdag 07.00–16.00, fredag 07.00–14.30 (ATF).
  • Placering i Norrköping.

Ansökan

Välkommen med CV och kort personligt brev så snart som möjligt – vi gör urval löpande och tjänsterna kan tillsättas före sista ansökningsdag. Alla ansökningar hanteras konfidentiellt av Schnell Rekrytering AB.

Vi ser fram emot att höra från dig!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnSchnell Rekrytering AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5595173518
Typ av anställningTillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning)
YrkeBeläggningsarbetare
YrkesområdeBygg och anläggning

Ansökan

Schnell Rekrytering AB söker en person till denna tjänst som beläggningsarbetare med placerings i Norrköping. Om det låter intressant att arbeta som beläggningsarbetare hos Schnell Rekrytering AB skickar du in din ansökan senast 2026-10-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »