Publiceringsdatum: 2026-06-22
Skulle du vilja jobba inom bygg och anläggning? Positionen som isoleringsplåtslagare hos Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB under tills vidare. De letar just nu efter nya medarbetare.
Platsen där jobbet finns ledigt är i Kiruna. Om du är intresserad av en karriär inom isoleringsplåtslagare, ta en titt på den lediga tjänsten som Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB erbjuder för att se om det är en matchning. Sista ansökningsdagen till jobbet som isoleringsplåtslagare hos Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB är onsdag den tjugoandra juli 2026.
Vill du ha ett varierande och praktiskt arbete där du får ta ansvar, utvecklas i yrket och bli en del av ett sammansvetsat team? Nu söker Bilfinger en ny isoleringsmontör till verksamheten i Kiruna – passar dig som har erfarenhet sedan tidigare och dig som vill lära dig yrket från grunden.
Som isoleringsmontör arbetar du med teknisk isolering och plåtbeklädnad av exempelvis:
Arbetet sker både ute hos kunder och på olika projekt runt om i Kirunaområdet, med Kiruna som utgångspunkt. Du blir en del av ett team där samarbete, säkerhet och kvalitet står i fokus. För rätt person finns även möjlighet att gå som lärling och utbilda sig till certifierad isoleringsplåtslagare samtidigt som du arbetar.
Vi tror att du är en praktiskt lagd person som gillar att arbeta hands-on, är ansvarstagande och vill utvecklas långsiktigt inom yrket. Tidigare erfarenhet är meriterande, men rätt inställning och vilja att lära är minst lika viktigt.
Det är meriterande om du har certifikat som isoleringsplåtslagare eller VVS-isolerare.
Arbetstiderna är förlagda dagtid, måndag–fredag kl. 07.00–16.00.
Urvalet sker löpande så tveka inte att skicka in din ansökan då tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag! Bilfinger samarbetar med Norra Resurs i denna rekryteringsprocess, tjänsten är en direktrekrytering, vilket innebär att du anställs direkt hos Bilfinger i Kiruna. Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med sex månaders inledande provanställning. Vid frågor angående tjänsten vänligen kontakta ansvarig rekryterare Matilda Lövgren på 070-366 63 85 eller matilda.lovgren@norraresurs.se
Låter detta som något för dig? Välkommen med din ansökan och bli en del av Bilfinger i Kiruna!
Bilfinger AB är ett internationellt industriserviceföretag med verksamhet över hela världen och cirka 3 600 medarbetare i Norden. I Kiruna arbetar teamet med teknisk isolering och plåtarbeten inom bland annat industri, fastigheter och ventilation. Uppdragen varierar och kunderna finns inom exempelvis industri, värmeverk och byggsektorn.
Norra Resurs är en aktör inom rekrytering och bemanning i Norrland. Vi specialiserar oss på att matcha rätt kandidater med rätt roller och hjälper företag att bygga starka team. Med djup förståelse för den lokala arbetsmarknaden är Norra Resurs din pålitliga partner för rekryterings- och bemanningslösningar i Norrland.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5592904626 |
| Typ av anställning | Tillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning) |
| Yrke | Isoleringsplåtslagare |
| Yrkesområde | Bygg och anläggning |
Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB söker en person till denna tjänst som isoleringsplåtslagare med placerings i Kiruna. Om det låter intressant att arbeta som isoleringsplåtslagare hos Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB skickar du in din ansökan senast 2026-07-22.
Källa: Arbetsförmedlingen