Publiceringsdatum: 2025-06-19
Har du övervägt att arbeta inom bygg och anläggning-branschen? Uniflex AB är på jakt efter en skicklig kyltekniker och du kan vara rätt person för jobbet. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos Uniflex AB under tills vidare. De letar just nu efter nya medarbetare.
Platsen där jobbet finns ledigt är i Landskrona. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Uniflex AB i rollen som kyltekniker så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Bli en del av teamet hos Uniflex AB som kyltekniker genom att ansöka senast fredag den artonnde juli 2025.
Som kyltekniker på Francks Kylindustri är ditt arbete framför allt belagt ute hos våra kunder som har allt från små till större och komplexa anläggningar, vilket innebär en stor variation. För det mesta kommer du att jobba självständigt men vid projekt även i team.
Rollen som kyltekniker på Francks innebär stor frihet under ansvar och du får möjlighet att arbeta både med service och entreprenadprojekt.
Vi arbetar med både planerat, förebyggande och avhjälpande underhåll, renoveringar, uppgraderingar och ombyggnader av kylsystem. Våra kunder finns bland annat inom butik, livsmedel, fastighet, lager/logistik och processindustrin.
Du kommer att utgå från någon av våra lokala verksamheter i landet och kommer spela en viktig roll för oss i vår expansion då våra kyltekniker är de främsta representanterna för Francks Kylindustri!
Utföra service och underhåll på kylsystem hos kunder (små till stora, komplexa anläggningar)
Arbeta både självständigt och i team vid projekt
Utföra planerat, förebyggande och avhjälpande underhåll
Genomföra renoveringar, uppgraderingar och ombyggnationer av kylsystem
Arbeta med kunder inom butik, livsmedel, fastighet, lager/logistik och processindustri
Bidra till företagets expansion genom professionellt arbete ute i fält
Du har några års erfarenhet som kyltekniker och har kylcertifikat 1. Du har erfarenhet av CO2 och/eller ammoniak. Ett plus är goda el- och styr/reglerkunskaper. Du behöver ha B-körkort och goda kunskaper i svenska tal och skrift.
Det är viktigt hur du är som person; att du sätter kunden i centrum, vågar arbeta självständigt och ta egna initiativ samtidigt som du även gillar att samarbeta med andra. Du har också en positiv inställning och ett brinnande intresse för teknik och viljan att ständigt lära nytt.
För att trivas i rollen så behöver du vara både självgående och ha förmågan att arbeta tillsammans med andra. Du trivs i en lärande organisation, vågar be om hjälp, erbjuder hjälp och lär av misstag.
Om vår kund Francks:
Som ett av Sveriges modernaste företag inom kyla och värme kan vi lova dig en spännande framtid som tekniker hos oss på Francks.
Oavsett vilken nivå du kommer in på, blir du del av ett företag med stort fokus på sammanhållning och teamkänsla. Ett team med verksamhet över hela Sverige och målet att vara bäst i landet. Vi har lång erfarenhet inom området och bred teknisk kunskap inom företaget som vi gärna delar med oss av.
Francks är med och driver utvecklingen framåt när det gäller energieffektivitet och hållbar utveckling. Rätt temperatur på rätt plats är ett hantverk du kan lära dig och föra vidare.
Eventuella namngivna referenter bör ha kännedom om att de finns i dina ansökningshandlingar.
Om Uniflex:
Uniflex är ett auktoriserat bemanningsföretag som arbetar med uthyrning och rekrytering. Uniflex finns i Sverige, Norge och Finland. I Sverige är vi drygt 3 000 anställda och finns på ett 40 tal orter. Vi är medlemmar i Almega Kompetensföretagen samt Byggföretagen och har kollektivavtal med LO, Byggnads, Unionen och Akademikerförbunden. Uniflex är kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001, ISO 14001 samt ISO 45001.
På Uniflex ser vi våra medarbetare som vår viktigaste tillgång och därför erbjuder vi följande:
Vi söker ständigt efter nya kollegor som arbetar i enighet med våra värderingar passion & execution.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Uniflex AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5566370341 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Kyltekniker |
Yrkesområde | Bygg och anläggning |
Uniflex AB söker en person till denna tjänst som kyltekniker med placerings i Landskrona. Om det låter intressant att arbeta som kyltekniker hos Uniflex AB skickar du in din ansökan senast 2025-07-18.
Källa: Arbetsförmedlingen
Uniflex AB söker en person till tjänsten som kyltekniker i Göteborg.
2025-06-19
Mer infoUniflex AB söker en person till tjänsten som kyltekniker i Karlstad.
2025-06-19
Mer infoUniflex AB söker en person till tjänsten som kyltekniker i Norrköping.
2025-06-19
Mer info