Publiceringsdatum: 2026-02-16
Är du intresserad av att jobba inom bygg och anläggning? Ett spännande jobb som betongarbetare hos Manpower AB väntar på dig - varför inte söka idag? Manpower AB söker någon som vill arbeta heltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Gagnef som är tjänsteorten. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Manpower AB i rollen som betongarbetare så har de just nu åtta lediga tjänster som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Manpower AB letar efter erfaren betongarbetare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är måndag den sextonde mars 2026.
Dala Cement är ett väl etablerat och respekterat företag inom betongindustrin och en av regionens viktigaste leverantörer av prefabricerade betonglösningar. De är kända för kvalitet, hantverksskicklighet och långsiktigt hållbara produkter som används i allt från större byggprojekt till specialanpassade konstruktioner. Nu söker vi på Manpower fler engagerade betongarbetare som vill växa tillsammans med Dala Cement.
Detta är en långsiktig möjlighet där du börjar hos Manpower och för rätt person finns mycket goda chanser till övertag och fast anställning på Dala Cement.
Start omgående för några och i april för övriga.
Som betongarbetare arbetar du fysiskt och praktiskt i betongproduktionen. Arbetsmomenten är varierande och kräver både noggrannhet och vilja att lära sig processen. Du arbetar bland annat vid formbord där du rör dig upp och ner många gånger per dag, och flera arbetsuppgifter utförs knästående - därför är det viktigt att du trivs med ett aktivt och kroppsligt arbete.
Erfarenhet är meriterande men inställningen är det viktigaste. Dala Cement söker personer som verkligen vill lära sig yrket och utvecklas i produktionen.
Du börjar på dagtid: 07.00 - 16.00
Men du måste kunna arbeta andra tider då skiften kan ändras, exempelvis 05.00 - 14.00, 06.00 - 15.00 samt eventuellt andra framtida tider. Flexibilitet är därför viktigt.
Du är positiv, arbetsvillig och nyfiken på yrket. Du tar ansvar, är pålitlig och trivs i en miljö där man arbetar tillsammans mot samma mål. Du gillar att utvecklas och vill gärna stanna länge på arbetsplatsen. Och du bor inom pendlingsradie till Björbo som fungerar långsiktigt.
Rent formellt bygger en anställning hos oss på samma lagar och regler som på den övriga arbetsmarknaden. Vi har kollektivavtal, med allt vad det innebär vad gäller försäkringar, tjänstepension och fackliga relationer. Det som skiljer sig är att du blir anställd hos oss, men arbetar på olika uppdrag hos våra kunder.
Givetvis har du en konsultchef som finns tillgänglig för dig under hela din anställningsperiod och som är ansvarig för ditt uppdrag, att du trivs på din arbetsplats och att du utvecklas i din yrkesroll.
Några av tjänsterna ska tillsättas så snart som möjligt medan fler startar först i april. Urval sker löpande. Vänta inte - skicka in din ansökan redan idag!
Ansvarig för tillsättningarna är Anna Hammarin Holmerud, konsultchef på Manpower. Hör av dig till henne med ev. frågor. Vi ser fram emot din ansökan!
| Antal tjänster | 8 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Manpower AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5563481588 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Betongarbetare |
| Yrkesområde | Bygg och anläggning |
Manpower AB söker åtta personer till denna tjänst som betongarbetare med placerings i Gagnef. Om det låter intressant att arbeta som betongarbetare hos Manpower AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-16.
Källa: Arbetsförmedlingen
Expanderamera Byggbemanning och Rekrytering AB söker två personer till tjänsten som betongarbetare i Linköping.
2026-02-20
Mer infoBest Bemanning & Rekrytering i Sverige AB söker en person till tjänsten som betongarbetare i Eskilstuna.
2026-02-23
Mer infoKonsultia AB söker fyra personer till tjänsten som betongarbetare i Piteå.
2026-02-25
Mer info